نحوه ترخیص کالا در دبی

 

از آنجا که کشور ما با کشورهای عربی همسایه نظیر امارات روابط سیاسی و اقتصادی خوبی را دارد بیشتر تجار ایرانی تمایل دارند تا کالاهای وارداتی خود را از طریق کشور امارات وارد نمایند. از طرفی دیگر این کشور سیاست های خوبی در رابطه با واردات کالا برای شرکت های وارد کننده کالا و تجار خود در نظر گرفته است به طوریکه هیچ گونه هزینه گمرکی بابت واردات کالا از تجار خود دریافت نمی کند.

واردات کالا و ترخیص کالا از دبی در سال های اخیر به یکی از پرسودترین تجارت های منطقه تبدیل شده است و اغلب تجار و شرکت های ایرانی با کشور امارت قراردادهای چندین ساله را در این زمینه دارند و معمولاً کالاهای خود را از این طریق وارد کشور می کنند. با توجه به رشد چشمگیر واردات کالا از دبی، ما در این مقاله تصمیم داریم تا به نحوه ترخیص کالا در دبی بپردازیم.

در کشور امارات، اداره گمرکی فدرال (FCA) سیاست های گمرکی را ترسیم می کند، بر اجرای قوانین مربوط به گمرک نظارت می کند و نمایندگی امارات را در داخل و خارج از کشور دارد. ادارات گمرک محلی کارهای اجرایی را انجام می دهند و سیاست های گمرکی را با توجه به قانون مشترک گمرک (GCC) ترسیم می کند.

طبق سالنامه رقابت جهانی (IMD) که در سال 2017 منتشر شده است، امارات متحده عربی در شاخص رویه های گمرکی در رتبه نخست جهان قرار دارد. این شاخص کارایی مقامات گمرکی 63 کشور جهان را اندازه گیری می کند. این رتبه بندی براساس کارایی مدیریت منابع و 346 شاخص دیگر می باشد.

به منظور واردات کالا در دبی نیاز است تا یکسری از مراحل اداری و مدارک ارائه شوند. که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

استعلام و مشخصات کالا

تمامی تجار وظیفه دارند تا اطلاعات کامل محصولات خود را به همراه قیمت کالا به اداره گمرک امارات اعلام نمایند. قیمت کالا را می توانند از فروشندگان کشور امارات دریافت کنند و در قسمت اظهارنامه ترخیص کالا نحویل دهند.

 

محاسبه هزینه ها

هزینه محصولات وارداتی از دبی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل، شرایط فروش در بازارهای داخلی، قیمت تمام شده کالا، میزان تقاضا و رغبت خریداران داخلی، زمان فروش و… وابسته است. تجار و شرکت های ایرانی می توانند قبل از وارد نمودن کالا از تعرفه گمرکی و همچنین شرایط آن از طریق مشاوران اطلاع کسب نمایند.

 

تعیین قیمت نهایی

هنگام خرید کالا از شرکت ها و فروشندگان در دبی می توانند قیمت را بدست آورند، این قیمت نهایی شده نمی باشد، و باید منتظر محاسبات گمرکی بود، در زمانی که شما برگه ترخیص کالا را دریافت نمودید به منزله نهایی شدن قیمت می باشد. که به منظور محاسبه قیمت نهایی در بازار باید قیمت ترخیص کالا، حمل و نقل، ذخیره سازی و انبار را باید به قیمت نهایی اضافه نمود.

 

مدارک لازم برای کالاهای وارداتی

اداره گمرک امارات مانند تمامی کشورهای دیگر، تمامی مجوزهای لازم و استانداردهای مربوطه را بررسی می کنند و در این مورد بین تجار ایرانی هیچ استثنایی قائل نمی شوند. تمامی روادید و قوانین تجارت داخلی را اعمال می نمایند.

 

دریافت مجوزهای لازم برای کالا

کالاهای خریداری شده از دبی باید دارای کدها و مجوزات لازم اولیه باشند از طریق سازمان های مربوطه باشند و این مدارک باید قبل از ارائه برگه ترخیص انجام شود.

 

کالاهای ممنوعه

کشور امارات در برخورد با واردات کالاهای ممنوعه و واردات غیرقانونی کالاهای دارا محدودیت به امارات متحده عربی بسیار سخت گیرانه عمل می نماید.

 

لیستی از موارد کالاهای ممنوعه (البته تنها محدود به این موارد نمی شود)

داروهای کنترل شده/ تفریحی و مواد مخدر

ارزهای تقلبی

محتواهای دزدی دریایی

نشریات و آثار هنری که با تعالیم و ارزش های اسلامی مغایرت داشته یا آنها را به چالش بکشد. حیوانات عجیب و غریب، محافظت شده و در معرض انقراض

 

موارد کالاهای دارای محدودیت در امارات

کالاهای خاصی مانند حیوانات، داروها، و سلاح ها فقط پس از دریافت مجوزهای لازم از مقامات ذیصلاح قابل واردات و صادرات هستند.

به منظور ترخیص کالا از دبی، کشور امارات سیستم الکترونیکی برای این کار راه اندازی نموده است که به منظور ساده سازی و تسهیل تجارت و دیجیتالی کردن رویه های گمرکی به منظور ارتقا کارایی در سال 2002 توسط گمرک دبی راه اندازی شده است.

ترخیص الکترونیکی، که بر روی بستر وب تهیه شده است، به مشتریان اجازه می دهد تا اسناد مربوط به اعلامیه های محموله خود را به صورت الکترونیکی وارد نمایند و ترخیص سریع کالا را تسهیل می کند.

ترخیص الکترونیکی به صورت 24 ساعته کار می کند و با انتقال فرآیند (BOE) به مشتری، فشار و صف های طولانی را کاهش می دهد، بنابراین باعث صرفه جویی در وقت، منابع و هزینه ها شده است. روند اجرای عملیات در E-Mirsal در ادامه توضیح داده شده است.

 

پردازش معاملات E-Mirsal

1- کپی از E-Mirsal که از طریق سیستم ترخیص الکترونیکی در محل شرکت تهیه شده است

2- دریافت و بررسی اظهارنامه گمرکی همراه با اسناد برای پردازش معاملات.

 • سفارش تحویل از نمایندگی حمل و نقل خطاب به یک شرکت مجاز توسط آژانس های صدور مجوز در امارات.
 • بارنامه اصلی
 • مجوز واردات از آژانس های ذی صلاح
 • فاکتور فروش اصلی خطاب به یک واردکننده مجاز در کشور با جزئیات مقدار کل، توضیحات کالا و ارزش کلی هر کالا.
 • گواهی مبدأ اصلی مورد تأیید اتاق بازرگانی در کشور مبدا با ذکر جزئیات مبدا کالا.
 • لیست بسته بندی دقیق براساس وزن، روش بسته بندی و کد HS
 • کارت نمایندگی ترخیص کالا از گمرک

3- وارد نمودن فرم را برای بررسی داده های وارد شده توسط شرکت در سیستم اعلامیه گمرکی

4- چاپ اظهار نامه گمرکی

5- محاسبه هزینه های ثبت نام و گمرکی

6- کپی های مشتری را تحویل داده و نسخه گمرک را نگه دارید.

 

پردازش الکترونیکی ترخیص کالا از گمرک

1- دریافت اعلامیه گمرکی از طریق سیستم ترخیص الکترونیکی

2- تحویل اسناد مورد نیاز برای پردازش معاملات در ظرف مدت 48 ساعت از زمان دریافت آنها از طریق سیستم ترخیص الکترونیکی که شامل موارد زیر است:

 • کپی اظهارنامه تهیه شده در محل شرکت.
 • بارنامه
 • سفارش تحویل از نمایندگی حمل و نقل خطاب به یک شرکت مجاز توسط آژانس های صدور مجوز در امارات.
 • مجوز واردات از آژانس های ذی صلاح در صورت واردات کالاهای محدود.
 • فاکتور فروش اصلی خطاب به یک واردکننده مجاز در کشور با جزئیات مقدار کل، توضیحات کالا و ارزش کل هر کالا.
 • گواهی مبدأ اصلی مورد تأیید اتاق بازرگانی در کشور مبدأ با ذکر جزئیات کامل
 • لیست بسته بندی دقیق براساس وزن، روش بسته بندی و کد HS برای هر محموله

3- کارت نمایندگی ترخیص کالا از گمرک.

4- شماره اظهارنامه را وارد کرده و اطلاعات وارد شده توسط شرکت را از نظر (کد وارد شده، کد نمایندگی شرکت حمل و نقل، تاریخ تهیه اظهارنامه گمرکی، شماره سفارش تحویل، شرح کالا) وارد کنید.

5- اظهارنامه و محفظه های گمرکی را بررسی کنید.

6- برای تکمیل پردازش معاملات، تأییده آنلاین را ارسال کنید.

7- کپی گمرک را نگه دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.