مطمئنا تا اکنون دو واژه ی صادرات و واردات به گوش هر فرد عادی خورده است. چه برسد به کسی که کار تجارت انجام می دهد. و یا صاحب شرکت صادرات و یا حتی واردات است. ما برای این دو واژه ای که بیشتر موارد کنار هم قرار می گیرند؛ حرف های زیادی برای گفتن داریم. که قرار است در این وب سایت به طور کاربردی به آن ها بپردازیم. به طور مثال مسئله مهمی مثل آموزش صادرات و واردات و یا قوانین صادرات و واردات، انواع صادرات و واردات و غیره، قرار است در این پست با آن آشنا بشوید. پس در ادامه همراه ما باشید تا بتوانید درک بهتری از آن ها داشته باشید.

صادرات و واردات چیست؟
قبل از هر چیز باید با معنی کلی این دو واژه به خوبی آشنا شوید. معنای صادرات همان صادر کردن و انتقال یک کالا و یا خدمات از یک کشور به کشور دیگر است. که باید طبق قوانین صادرات انجام گیرند. در مقابل آن تجارت واردات (IMPORT) است. همانطور که از اسمش مشخص است، به معنای وارد کردن کالا و یا خدمات یک کشور به کشور دیگر است. که آن هم قوانین خاص خودش را می طلبد. عمل صادرات و واردات هر دور از طریق مسیر های گمرکی از کشور ها صادر و یا به آن ها وارد می شود. برای انجام این کار حتما باید با قوانین آن ها آشنایی داشته باشید. خوب است بدانید قوانین هر کشور در این مورد متفاوت می باشد. پس باید طبق قانون کشور وارد کننده و صادر کننده کار کنید.
آشنایی با انواع دسته بندی ارزی واردات در تجارت
همانطور که گفته شد؛ واردات یعنی یک کالا از یک کشور به گمرک های رسمی مشخصی در یک کشور دیگر وارد شود. که نیاز به تبادل ارز بین کشور مبدأ و کشور مقصد دارد. به طور کلی پنج دسته بندی در زمینه تجارت واردات وجود دارد. این پنج دسته عبارتند از:
1) تجارت واردات همراه با ارز آزاد
2) تجارت واردات از محل ارز خریداری ‌شده از سیستم بانکی
3) تجارت واردات در مقابل صادرات از محل پروانه صادراتی
4) انجام واردات بدون انتقال ارز از محل سرمایه‌گذاری خارجی
5) انجام واردات بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز

آشنایی با انواع صادرات در تجارت
همانطور که گفته شد صادرات به معنی انتقال کالا و یا خدمات با دیگر کشور ها است. که به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک شایانی می کند. چرا که از فروش تولیدات داخلی یا انتقال خدمات به کشورهای دیگر درآمد ارزی بسیار خوبی حاصل می شود. و اقتصاد کشور پیشرفت چشم گیری را به خود می بیند. در این میان ما با دو نوع صادرات در تجارت از نظر خروج کالا رو به رو هستیم.
روش اول صادرات :
صادرات موقتی گفته می شود. در واقع این روش به این معناست که کالاها و یا خدماتی برای انجام منظوری، موقتی به خارج از کشور ارسال صادر می شوند .
روش دوم صادرات :
صادرات قطعی گفته می شود. که به منظور ارسال کالا به خارج از مسیر های گمرکی کشور جهت فروش یا مصرف در کشورهای خارجی و دریافت سود ارزی مورد آن است.
نکته مهم : البته لازم به ذکر است که این دو دسته جز انواع واردات هم هستند. کالا و یا خدمات همین اهداف وارد کشور عزیزمان نیز می شوند.
اهمیت آشنایی با قوانین صادرات و واردات
انجام صادرات و همچنین واردات در هر کشوری، قوانین خاص خودشان را دارند. آگاهی از مقررات صادرات و واردات و تبصره ها برای همه صادر کننده ها و وارد کننده ها بسیار ضروری است. چرا که دولت با توجه شرایط و ضوابط تعیین شده می تواند از ورود یا خروج برخی از کالا ها جلوگیری کند. و حتی ورود و خروج آن را تخلف بشمارد. در ادامه با هم به سراغ آشنایی با قوانین صادرات و قوانین واردات می رویم.
لیست قوانین صادرات و واردات در ایران
• طبق دسته بندی کالاها ، صادر کنندگان و واردکنندگان حق صدور و ورود کالاهای مجازی که دارای منع قانونی نیستند را دارند.
• کالاهایی که در دسته مشروط صادرات و واردات قرار می گیرند به صدور مجوز توسط نهادهای قانونی ذیربط دارد و از طریق مجوز آن فقط حق ورود و یا صادر شدن آن را دارند.
• طبق مقررات صدور کالا و وارد کردن کالا در کشور ایران، تاجران حق ورود و خروج کالاهای ممنوعه که قواعد شرعی دارد را ندارند. از جمله کالاهایی که مشمول ممنوعیت مطلق هستند عبارتند از: انواع مواد مخدر، انواع سلاح ها و مواد منفجره، مشروبات الکلی، آلات قمار، مجلات، عکس ها و فیلم هایی که با شئون اسلامی و ملی ایران تطابق ندارند.
• صادر کردن و وارد کردن کالا و خدمات مستلزم داشتن کارت بازرگانی می باشد. که این کارت باید توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ‌ایران صادر و به تأیید وزارت بازرگانی به شخص حقوقی و یا حقیقی اعطا شود.
• طبق تبصره قوانین صادرات و واردات، شرکت های تعاونی مرزنشین، ملوانان، پیله ‌وران و کارگران ایرانی مقیم خارج از کشور باید دارای کارت مشخصی از وزارت کار و امور اجتماعی باشند.
• واردکنندگان دولتی و یا غیر دولتی جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش کالاها باید حتما به وزارت بازرگانی مراجعه کنند.
• اولویت حمل و نقل کلیه کالاهای وارداتی کشور با وسایل نقلیه ایرانی است.

آخرین سخن که پیش از صادر و یا وارد کدن کردن کالا و خدمات باید بدانید:
دانستن قوانین مربوط به این کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پیش از هر اقدامی در این زمینه حتما قوانین مربوط به هر دو کشور را به خوبی مطالعه کنید. شاید از نظر شما موضوعی بی اهمیت باشد. اما باید حتما دقت داشته باشید که قوانین کشور چه می گوید و بر اساس آن تصمیم گیری کنید. در این مقاله ما قوانین کلی صادر کردن و وارد کردن کالا و خدمات را برای شما توضیح دادیم. اما در صورتی که بخواهید وارد این حرفه شوید باید حتما قوانین را با جزئیات تمام مورد مطالعه قرار دهید. تا خلاف قوانین رفتار نکنید. اما خوب است بدانید که این حرفه سود بسیار خوبی را برای شما در بر خواهد داشت.