چند قانونی که برای ترخیص کالا از مبادی مختلف احتمالاً نمی‌دانید

تشریفات اداری و پروسه‌های مختلفی که برای ترخیص کالا از مبادی مختلف وجود دارد، نیازمند داشتن مهارت‌های مخصوص به خود است. در هر کدام از این مراحل، پیچیدگی‌ها و شرایط خاص خودش را دارد که ناآگاهی از آن‌ها می‌تواند تمام مسیر را از بین ببرد. بنابراین برای رسیدن به خواسته‌ها در گمرک و ترخیص کالا، باید تمام مبادی و قوانین آن را رعایت کرد. صرفه جویی در وقت، در نهایت به صرفه جویی در هزینه‌ها هم خواهد شد. ترخیص بار از گمرک، مهم ترین بخش از فعالیت‌های تجاری در حوزه‌های واردات و صادرات است.

 

ترخیص کالا به چه کاری گفته می‌شود؟
قبل از آشنایی با ترخیص کالا از مبادی مختلف بهتر است با اصل موضوع آَشنا بشویم. تمام فعالیت‌ها و اقداماتی که براساس آنها می‌توان برای یک یا چند کالا مجوز صدور یا ورود به کشور دریافت کرد، ترخیص کالا هستند. مجوز ورود یا خروج از کشور برای این کالاها، باید با نگاه به روش‌های گمرکی و قوانین آن انجام بشود. انجام این فعالیت‌ها می‌تواند توسط یک شرکت، گروه یا شخص انجام بشود که اصطلاحاً به آن‌ها ترخیص‌کار گفته می‌شود. چنین فرد یا گروهی، باید دارای کارت بازرگانی باشند که بتوانند با مسئولان مربوطه وارد مذاکره کنند.
آشنایی با انواع قوانین در مورد کالاها
اگر قصد واردات یا صادرات داشته باشید، قبل از هر اقدامی لازم است در مورد قوانین، اطلاعات لازم را داشته باشید. کالاها به دو بخش مجاز یا ممنوع دسته بندی می‌شوند. واردات برخی از کالاها و محصولات نیاز به مجوز از ارگان‌های دولتی دارند. بعضی از محصولات نیز به طور کل امکان واردات و صادراتشان مقدور نیست. در هر صورت، قبل از هر کاری، در مورد شرایط ورود و خروج کالا از گمرک مشورت‌های لازم را از مشاوران معتبر دریافت کنید.

چرا از مشاور باید کمک گرفت؟
اگر با ترخیص کالا از مبادی مختلف آشنا نباشید، وقت زیادی را باید بگذارید که این پروسه چند مرحله ای را به سرانجام برسانید. حتی اگر کارت بازرگانی دریافت کرده باشید، احتمال این که با مشکلی در طول مسیر برخورد کنید زیاد است. اگر در یک طرف مراحل ورود و خروج کالا، یک ترخیص‌کار وجود داشته باشد، مسیرها سریع تر باز می‌شوند.
هر کالا باید به تفکیک و با بررسی جزئی تر ترخیص بشود. قوانین در مورد کالاهای مختلف، تفاوت‌های معناداری دارند که در طول دریافت مجوز ورود و خروج کالا با آن‌ها روبرو خواهید شد. ¬درحالی که برای یک تیم باتجربه، باز کردن مسیر سبز برای یک کالا، در سریع ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد.

مراحل ترخیص کالا از مبادی مختلف و متفاوت

قبل از هر کاری، اسناد باید تکمیل بشوند.
اطلاعات به سیستم EPL وارد بشوند
اظهارنامه پرینت و تقدیم بشود
کورتاژ دریافت و مسیر مورد نظر تعیین شود.
مسیرها به سه بخش، مسیر سبز یا صندوق، مسیر زرد که بررسی اسناد توسط کارشناس و دریافت مجوزهای لازم و در نهایت مسیر قرمز، به معنای دریافت مجوزهای لازم، ارزیابی و بررسی اسناد ارائه شده توسط کارشناس تقسیم می‌شود.
رسیدن به مسیر سبز، مهم ترین فعالیت در ترخیص کالا است.
در حالت قرمز، ادامه مسیر این شکلی می‌شود:
در مرحله پنجم، کالا ارزیابی می‌شود
مرحله ششم، مجوزهای لازم را دریافت می‌کنید
به صورت مجازی، سرویس کارشناسی می‌شود
ده درصد از کرایه حمل، بابت خطوط خارجی پرداخت می‌شود
به صندوق می‌رسیم. انبارداری و درب خروج، مراحل بعدی هستند و در نهایت، کالا خارج می‌شود.

 

اهمیت تعیین مسیر در ترخیص کالا

کالاهایی که وارد مسیر سبز می‌شوند، نیاز به دریافت مجوزهای قانونی ندارند. ریسک کمتری برای صادرات و واردات آن‌ها وجود دارد و دردسر خیلی کمتری برای ترخیص کردن آنها وجود دارد. در صورتی که کالایی وارد این مسیر بشود، نهایتاً در یک ساعت می‌تواند از گمرک خارج بشود. حدود 30 درصد از کالاها در مسیر سبز قرار می‌گیرند و کار ترخیصشان به سرعت انجام بشود. اینجا است که برای ترخیص کالا از مبادی مختلف، شناخت این مسیرها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
در مسیر زرد، اسناد به طور دقیق بررسی خواهند شد و حساسیت‌های لازم در موردش اعمال خواهد شد. اما بررسی و رسیدگی فیزیکی کالا در آن انجام نمی‌شود.
در مسیر قرمز، نه تنها اسناد کالا را بررسی می‌کنند، بلکه به شکل فیزیکی نیز تمام حساسیت‌ها وجود خواهند داشت. در چنین حالتی، زمان ترخیص کالا طولانی خواهد شد و حتی ممکن است به یک تا دو ماه برسد. بنابراین آشنایی با قوانین ترخیص کالا از مبادی مختلف و شرایط آنها، اهمیت حیاتی پیدا می‌کند.